Hojník horský

Hojník horský

Sideritis syriace, hojník horský, hojník horní, hojník řecký, libanonská šalvěj, olympus tea, adahaj, čajovník pastevců nebo mursalský čaj – pod těmito všemi názvy se můžete setkat s tímto téměř zázračným bylinným čajem. Hojník roste v horských oblastech nad 1 000 m. n. m., v horách na Balkáně, na blízkém východu či v severní Africe. Pokud tedy nebydlíte v horách, tak si jej stěží vypěstujete na své zahrádce. Tato divoce rostoucí rostlina s malými žlutými květy navíc miluje čistý vzduch bez nečistot, smogu a dalších škodlivých látek. Kromě čaje můžete využít hojník jako koření v kuchyni.

hojník horský - první zmínky

Sideritis syriace neboli hojník je velmi populární v Řecku, kam směřují veškeré historické zmínky o této rostlině. První informace se objevují v záznamech řeckého botanika, farmaceuta a lékaře Pedanuisa Dioscoridesa již z prvního století našeho letopočtu. Odvar hojníku byl v historii velmi často podáván raněným vojákům, kdy pomáhal hojit nejen fyzická zranění, ale i šrámy na duši. Čaj působí antibakteriálně a zabraňuje infekci. 

Hojník horský
Libanonský čaj

POSÍLÍ IMUNITU

Hojník horský obsahuje stopové prvky, éterické oleje, fenoly a je také skvělým zdrojem minerálů jako např. zinek, hořčík, sodík, kobalt, měď a zejména železa. Všechny tyto minerály mají příznivý vliv na náš kardiovaskulární systém a imunitní systém. Pomáhá tak i při problémech krevním tlakem. Hojník je také skvělým doplňkem při detoxikaci organismu.

Lze pít teplý i studený

Horský čaj je svým složením velmi podobný tomu klasickému a je také skvělým antioxidantem. Neobsahuje tein je jeho pití je kromě jiné doporučováno po probuzení (lze jím nahradit ranní kávu) či pokud potřebujete doplnit energii. Pít se dá teplý i studený v horkých letních dnech. V některých oblastech je nazýván i jako „bulharská viagra“, tudíž je považován i za afrodiziakum. Hojník je využíván i v kosmetice (šampóny a kondicionéry) a při výrobě parfémů.   

s čím vám hojník pomůže?

  • pomáhá při kardiovaskulárních onemocněních a vysokém krevním tlaku
  • při bronchitidě a astma, podporuje vykašlávání
  • čaj je močopudný a má blahodárné účinky při onemocnění močových cest a prostaty
  • doporučuje se pít i potížích s ledvinovými kameny – napomáhá jejich šetrnému vylučování
  • při problémech s chudokrevností
  • díky vysokému obsahu selenu jej lze použít i při detoxikaci organismu
  • má protizánětlivé účinky a podporuje hojení

příprava mursalského čaje

Celé stéblo hojníku vložte do 250 ml vody, přiveďte k varu a vařte 5 minut na mírném ohni. Pro přípravu většího množství použijte 3 stébla na 1 litr vody. Čaj lze dosladit medem. Jelikož neobsahuje tein, lze jej denně vypít 2–3 litry.

Pokud vás účinky hojníku horského oslovili, tak neváhejte a zastavte v našich prodejnách zdravé výživy BioPohanka v Chrudimi nebo Chrasti.